GREEK NEWS

Έξι ομάδες έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στη Β΄ Φάση

Έξι ομάδες έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στη Β΄ Φάση

Μετά την ολοκλήρωση της… μισής 2ης αγωνιστικής στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, έξι ομάδες έχουν ήδη εξασφαλίσει την παρουσία τους στη Β΄ φάση. Οι Πολωνία, Αργεντινή, Ρωσία, Ισπανία, Σερβία και Ιταλία έχουν κάνει το 2 στα 2 και τους απομένει μόνο ένας αγώνας, πριν την ολοκλήρωση της Α΄ φάσης. Την πρόκριση στη φάση των «16» (όμιλοι) προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες από τους οκτώ ομίλους, και σχηματίζονται τέσσερα γκρουπ. Στον πρώτο όμιλο το «εισιτήριο» που απομένει θα κριθεί μεταξύ Κίνας και Βενεζουέλας, ενώ στον τρίτο θα το διεκδικήσουν Πουέρτο Ρίκο και Τυνησία.

Το Πανόραμα

Α΄ ΦΑΣΗ

1ος ΌΜΙΛΟΣ

31 Αυγούστου (1η Αγωνιστική)

Πολωνία-Βενεζουέλα               80-69

Ακτη Ελεφαντοστού-Κίνα           55-70

2 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Βενεζουέλα-Ακτή Ελεφαντοστού      87-71

Κίνα-Πολωνία                     76-79 παρ., 72-72 κ.α.

Βαθμολογία  Ν-Η  Β.

Πολωνία              2-0  4

Κίνα                 1-1  3

Βενεζουέλα           1-1  3

Ακτή Ελεφαντοστού    0-2  2

4 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Ακτή Ελεφαντοστού-Πολωνία        11:00

Βενεζουέλα-Κίνα                  15:00

 

2ος ΌΜΙΛΟΣ

31 Αυγούστου (1η Αγωνιστική)

Ρωσία-Νιγηρία                    82-77

Αργεντινή-Κορέα                  95-69

2 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Νιγηρία-Αργεντινή                81-94

Κορέα-Ρωσία                      73-87

Βαθμολογία  Ν-Η  Β.

Αργεντινή            2-0  4

Ρωσία                2-0  4

Νιγηρία              1-1  3

Κορέα                0-2  2

4 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Κορέα-Νιγηρία                    11:30

Ρωσία-Αργεντινή                  15:30

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ

31 Αυγούστου (1η Αγωνιστική)

Ιράν-Πουέρτο Ρίκο                81-83

Ισπανία-Τυνησία                 101-62

2 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Τυνησία-Ιράν                     79-67

Πουέρτο Ρίκο-Ισπανία             63-73

Βαθμολογία  Ν-Η  Β.

Ισπανία              2-0  4

Πουέρτο Ρίκο         1-1  3

Τυνησία              1-1  3

Ιράν                 0-2  2

4 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Πουέρτο Ρίκο-Τυνησία             11:30

Ισπανία-Ιράν                     15:30

 

4ος ΟΜΙΛΟΣ

31 Αυγούστου (1η Αγωνιστική)

Ανγκόλα-Σερβία                   59-105

Φιλιππίνες-Ιταλία                62-108

2 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Ιταλία-Ανγκόλα                   92-61

Σερβία-Φιλιππίνες               126-67

Βαθμολογία  Ν-Η  Β.

Ιταλία               2-0  4

Σερβία               2-0  4

Ανγκόλα              0-2  2

Φιλιππίνες           0-2  2

4 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Ανγκόλα-Φιλιππίνες               10:30

Ιταλία-Σερβία                    14:30

 

5ος ΌΜΙΛΟΣ

1 Σεπτεμβρίου (1η Αγωνιστική)

Τουρκία-Ιαπωνία                  86-67

Τσεχία-ΗΠΑ                       67-88

Βαθμολογία              Ν-Η  Β.

ΗΠΑ                     1-0  2

Τουρκία                 1-0  2

Ιαπωνία                 0-1  1

Τσεχία                  0-1  1

3 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Ιαπωνία-Τσεχία                   11:30

ΗΠΑ-Τουρκία                      15:30

5 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Τουρκία-Τσεχία                   11:30

ΗΠΑ-Ιαπωνία                      15:30

 

6ος ΌΜΙΛΟΣ

1 Σεπτεμβρίου (1η Αγωνιστική)

Νέα Ζηλανδία-Βραζιλία           94-102

Ελλάδα-Μαυροβούνιο               85-60

Βαθμολογία              Ν-Η  Β.

Βραζιλία                1-0  2

ΕΛΛΑΔΑ                  1-0  2

Νέα Ζηλανδία            0-1  1

Μαυροβούνιο             0-1  1

3 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Μαυροβούνιο-Νέα Ζηλανδία         11:00

Βραζιλία-Ελλάδα                  15:00

5 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Βραζιλία-Μαυροβούνιο             11:00

Ελλάδα-Νέα Ζηλανδία              15:00

 

7ος ΌΜΙΛΟΣ

1 Σεπτεμβρίου (1η Αγωνιστική)

Δομινικανή Δημοκρατία-Ιορδανία   80-76

Γαλλία-Γερμανία                  78-74

Βαθμολογία              Ν-Η  Β.

Δομινικανή Δημοκρατία   1-0  2

Γαλλία                  1-0  2

Ιορδανία                0-1  1

Γερμανία                0-1  1

3 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Γερμανία-Δομινικανή Δημοκρατία   11:30

Ιορδανία-Γαλλία                  15:30

5 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Γερμανία-Ιορδανία                11:30

Δομινικανή Δημοκρατία-Γαλλία     15:30

 

8ος ΌΜΙΛΟΣ

1 Σεπτεμβρίου (1η Αγωνιστική)

Καναδάς-Αυστραλία                92-108

Σενεγάλη-Λιθουανία               47-101

Βαθμολογία            Ν-Η  Β.

Αυστραλία             1-0  2

Λιθουανία             1-0  2

Καναδάς               0-1  1

Σενεγάλη              0-1  1

3 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Αυστραλία-Σενεγάλη               10:30

Λιθουανία-Καναδάς                14:30

5 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Καναδάς-Σενεγάλη                 10:30

Λιθουανία-Αυστραλία              14:30

 

 

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

sports.ert.gr.