GREEK NEWS

Δώδεκα ομάδες έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στη Β΄ Φάση

Δώδεκα ομάδες έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στη Β΄ Φάση

Μετά την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, δώδεκα ομάδες έχουν ήδη εξασφαλίσει την παρουσία τους στη Β΄ φάση. Την Τρίτη (3/9) με την ολοκλήρωση των αναμετρήσεων της 2ης αγωνιστικής των ομίλων 5-8, έξι ακόμη ομάδες έφτασαν τις 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες και «σφράγισαν το εισιτήριο» για τους «16» της διοργάνωσης. Οι HΠΑ, Βραζιλία, Δομινικανή Δημοκρατία, Γαλλία, Αυστραλία και Λιθουανία προκρίθηκαν και θα παλέψουν για την πρώτη θέση του ομίλου τους την Πέμπτη (5/9) στην 3η και τελευταία αγωνιστική της Α΄ φάσης. Στον 5ο όμιλο το «εισιτήριο» που απομένει θα κριθεί μεταξύ Τουρκίας και Τσεχίας, ενώ στον 6ο όμιλο θα κριθεί ανάμεσα στην εθνική Ελλάδας και τη Νέα Ζηλανδία.

Ήδη, από τη Δευτέρα την πρόκριση στους «16» είχαν εξασφαλίσει οι Πολωνία, Αργεντινή, Ρωσία, Ισπανία, Σερβία και Ιταλία, καθώς έκαναν το 2 στα 2 στη 2η αγωνιστική των ομίλων 1-4. Την πρόκριση στη φάση των «16» (όμιλοι) εξασφαλίζουν οι δύο πρώτες ομάδες από τους οκτώ ομίλους, και σχηματίζονται τέσσερα γκρουπ. Στον 1ο όμιλο το «εισιτήριο» που απομένει θα κριθεί μεταξύ Κίνας και Βενεζουέλας, ενώ στον 3ο θα το διεκδικήσουν Πουέρτο Ρίκο και Τυνησία.δεκα ομάδες έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στη Β΄ Φάση

Το Πανόραμα

Α΄ ΦΑΣΗ

1ος ΌΜΙΛΟΣ

31 Αυγούστου (1η Αγωνιστική)

Πολωνία-Βενεζουέλα               80-69

Ακτη Ελεφαντοστού-Κίνα           55-70

2 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Βενεζουέλα-Ακτή Ελεφαντοστού      87-71

Κίνα-Πολωνία                     76-79 παρ., 72-72 κ.α.

Βαθμολογία  Ν-Η  Β.

Πολωνία              2-0  4

Κίνα                 1-1  3

Βενεζουέλα           1-1  3

Ακτή Ελεφαντοστού    0-2  2

4 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Ακτή Ελεφαντοστού-Πολωνία        11:00

Βενεζουέλα-Κίνα                  15:00

 

2ος ΌΜΙΛΟΣ

31 Αυγούστου (1η Αγωνιστική)

Ρωσία-Νιγηρία                    82-77

Αργεντινή-Κορέα                  95-69

2 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Νιγηρία-Αργεντινή                81-94

Κορέα-Ρωσία                      73-87

Βαθμολογία  Ν-Η  Β.

Αργεντινή            2-0  4

Ρωσία                2-0  4

Νιγηρία              1-1  3

Κορέα                0-2  2

4 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Κορέα-Νιγηρία                    11:30

Ρωσία-Αργεντινή                  15:30

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ

31 Αυγούστου (1η Αγωνιστική)

Ιράν-Πουέρτο Ρίκο                81-83

Ισπανία-Τυνησία                 101-62

2 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Τυνησία-Ιράν                     79-67

Πουέρτο Ρίκο-Ισπανία             63-73

Βαθμολογία  Ν-Η  Β.

Ισπανία              2-0  4

Πουέρτο Ρίκο         1-1  3

Τυνησία              1-1  3

Ιράν                 0-2  2

4 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Πουέρτο Ρίκο-Τυνησία             11:30

Ισπανία-Ιράν                     15:30

 

4ος ΟΜΙΛΟΣ

31 Αυγούστου (1η Αγωνιστική)

Ανγκόλα-Σερβία                   59-105

Φιλιππίνες-Ιταλία                62-108

2 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Ιταλία-Ανγκόλα                   92-61

Σερβία-Φιλιππίνες               126-67

Βαθμολογία  Ν-Η  Β.

Ιταλία               2-0  4

Σερβία               2-0  4

Ανγκόλα              0-2  2

Φιλιππίνες           0-2  2

4 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Ανγκόλα-Φιλιππίνες               10:30

Ιταλία-Σερβία                    14:30

 

5ος ΌΜΙΛΟΣ

1 Σεπτεμβρίου (1η Αγωνιστική)

Τουρκία-Ιαπωνία                  86-67

Τσεχία-ΗΠΑ                       67-88

3 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Ιαπωνία-Τσεχία                   76-89

ΗΠΑ-Τουρκία                      93-92 παρ., 81-81 κ.α.

Βαθμολογία              Ν-Η  Β.

ΗΠΑ                     2-0  4

Τουρκία                 1-1  3

Τσεχία                  1-1  3

Ιαπωνία                 0-2  2

5 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Τουρκία-Τσεχία                   11:30

ΗΠΑ-Ιαπωνία                      15:30

 

6ος ΌΜΙΛΟΣ

1 Σεπτεμβρίου (1η Αγωνιστική)

Νέα Ζηλανδία-Βραζιλία           94-102

Ελλάδα-Μαυροβούνιο               85-60

3 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Μαυροβούνιο-Νέα Ζηλανδία         83-93

Βραζιλία-Ελλάδα                  79-78

Βαθμολογία              Ν-Η  Β.

Βραζιλία                2-0  4

ΕΛΛΑΔΑ                  1-1  3

Νέα Ζηλανδία            1-1  3

Μαυροβούνιο             0-2  2

5 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Βραζιλία-Μαυροβούνιο             11:00

Ελλάδα-Νέα Ζηλανδία              15:00

 

7ος ΌΜΙΛΟΣ

1 Σεπτεμβρίου (1η Αγωνιστική)

Δομινικανή Δημοκρατία-Ιορδανία   80-76

Γαλλία-Γερμανία                  78-74

3 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Γερμανία-Δομινικανή Δημοκρατία   68-70

Ιορδανία-Γαλλία                  64-103

Βαθμολογία              Ν-Η  Β.

Δομινικανή Δημοκρατία   2-0  4

Γαλλία                  2-0  4

Ιορδανία                0-2  2

Γερμανία                0-2  2

5 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Γερμανία-Ιορδανία                11:30

Δομινικανή Δημοκρατία-Γαλλία     15:30

 

8ος ΌΜΙΛΟΣ

1 Σεπτεμβρίου (1η Αγωνιστική)

Καναδάς-Αυστραλία                92-108

Σενεγάλη-Λιθουανία               47-101

3 Σεπτεμβρίου (2η Αγωνιστική)

Αυστραλία-Σενεγάλη               81-68

Λιθουανία-Καναδάς                92-69

Βαθμολογία            Ν-Η  Β.

Αυστραλία             2-0  4

Λιθουανία             2-0  4

Καναδάς               0-2  2

Σενεγάλη              0-2  2

5 Σεπτεμβρίου (3η Αγωνιστική)

Καναδάς-Σενεγάλη                 10:30

Λιθουανία-Αυστραλία              14:30

 

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

sports.ert.gr.